Výchovně-vzdělávací seminář v Terezíně

Naši žáci se ve dnech 8. – 10. března 2016 zúčastnili semináře v Terezíně.  Úkolem této návštěvy bylo seznámit žáky s dobou, kdy během 2. světové války za Protektorátu Čechy a Morava z malého vojenského městečka Terezín bylo vytvořeno ghetto, převážně pro židovské obyvatelstvo Protektorátu Čechy a Morava a dalších evropských zemí.

Seminář je podporován a částečně financován Židovskou iniciativou z Prahy (poskytuje žákům z celé ČR finance za dopravu), tím dává možnost i žákům ze vzdálenějších koutů naší vlasti, aby mohli seminář absolvovat a dozvědět se pravdu u tzv. „konečném řešení židovské otázky“ během 2. sv. války. První zastavení se konalo v Praze ve Starém Židovském Městě. Zde si žáci prohlédli všechny synagogy a díky průvodkyni se dozvěděli mnoho zajímavostí o životě židovských obyvatel v Praze od 16. století. Prohlédli si na starém židovském hřbitově i hrobku jednoho z nejznámějších rabínů - Léva, podle pověsti tvůrce Golema, který žil v době vlády císaře Rudolfa II. Druhý den byl pro žáky sice náročný, neboť jedna aktivita střídala druhou, žáci procházeli ve dvou skupinách s průvodkyněmi terezínským ghettem, v židovském muzeu si prohlédli expozici připomínající období let 1941 – 1945 v tomto městě. Fotografie dokládají, co vše mohli žáci načerpat. Velkým zážitkem však pro všechny bylo setkání s pamětnicí Evou Štichovou. Tato žena prošla Terezínem ve svých 16 letech, poté vzpomínala na další smutné události v koncentračním táboře v Osvětimi a dalších německých a rakouských pracovních a koncentračních táborech. Osvobození se dočkala v Mauthausenu. Zpestřením pro žáky byla večerní prohlídka podzemních prostor Hlavní pevnosti. Třetí den dopoledne žáci absolvovali prohlídku Malé pevnosti, bývalého vězení. Další program byl již pro žáky odpočinkovým. V Praze se prošli nejznámějšími místy našeho hlavního města. Staroměstský orloj slyšeli odbíjet přesně v pravé poledne, seznámili se s krásami Prahy z Karlova mostu a zakončili svůj třetí den na Václavském náměstí. Celá akce byla velmi vydařená a žáci si z ní jistě odnesli mnoho nových informací a zajímavých dojmů.

J. Michková, V. Novotná

Částečně polojasno