Lidský model ostravské DNA

V pátek 30. 9. navštívili žáci 8.C akci Velkého světa techniky Lidský model ostravské DNA. Děti z několika ostravských základních škol v barevném oblečení vytvořily na Prokešově náměstí symbolický obrazec DNA. Naši žáci si užili doprovodný program akce a dozvěděli se mnoho zajímavých informací.

Adenin, guanin, tymin a cytozin už pro ně nejsou tajemná zaklínadla , ale součásti řetězce naší dědičné hmoty. Z korálků žáci vyráběli náušnice ve tvaru dvojité šroubovice včetně vodíkových vazeb, izolovali DNA banánu ve zkumavce,  a  mlsné jazýčky si mohly  sestavit "jedlý" úsek DNA z pestrobarevných cukrovinek.
Informace, že máme s šimpanzími bratranci 98% shodné DNA, dnes nikoho nepřekvapí. Ale víte, kolik DNA sdílíme s banánem? Odpověď najdete na fotografiích.

H. Reichová

Celkový počet návštěv: 120432