MEDAILOVÉ MISTROVSTVÍ ČR DOROSTU A JUNIORŮ 2020

IMG 5206Halové Mistrovství České republiky dorostenců, dorostenek, juniorů a juniorek se letos konalo v ostravské atletické hale. Z tohoto mistrovství si odvážíme tři cenné kovy. Jednotně všechny v barvě stříbrné :-), i když to občas bylo jen o kousíček od zlata :-). Jaké bylo celé mistrovství? Komu se a jak dařilo?

Už jen účast na Mistrovství republiky v atletice je považováno za velký úspěch, protože probít se mezi 18 nebo 24 nejlepších atletů/atletek v dané disciplíně z celé ČR, kde o ty nejlepší pozice závodí stovky až tisíce mladých atletů a atletek je nesmírně těžké. Konkurence v tomto sportovním odvětví je rok od roku větší...

 

Šampionátu se účastnilo na 9 žáků naší školy! Ať už současných nebo minulých, protože jsou již na středních školách. A teď si o nich něco i napíšeme :-). Samozřejmě se na úspěchu atletů a atletek podílejí nemalou měrou také jejich trenéři, kteří jsou uvedeni u jmen svých atletů.

 

Fialová Dominika (trenéři Fiala, Válka)
Domča měla vynikající celou halovou sezonu. Překonávala sama sebe, až jsme si říkali i s jinými trenéry, kde se to v ní najednou vzalo :-)... asi to jen chtělo svůj čas... Domča mohla na M ČR nastoupit na 60m, 60m překážek a 200m. Všude hravě splnila výkonnostní požadavky... Nakonec si vybrala 60m a 200m, kde se tentokrát cítila více v "kramflecích". Bohužel v pondělí na tréninku (6dní před M ČR) jí píchlo v zadním stehenním svalu - harmstringu a bylo zle... Museli jsme zrušit krátký sobotní sprint na 60m a doufat, že to do neděle na 200m bude ok. Ještě ve čtvrtek byl "zaďák" cítit a nebylo to úplně ok. Naštěstí si vše do neděle sedlo a mohla běžet alespoň těch 200m. Výpadek tréninku v celém posledním týdnu se samozřejmě musel na výsledném čase podepsat. Trenéři se, ale hlavně modlili, aby těch 200m přežilo její stehno bez úhony. Byla důležitou členkou štafety, která si myslela na medaili ;-). Stehno vydrželo a Domča i s tímto výpadkem skončila na fantastickém 8. místě v celé ČR!!!

 

Toová Klára (trenéři Fiala, Válka)
Klára se probojovala na M ČR v disciplínách 60m, 60m překážek. Klárka tedy měla všechny disciplíny za sebou v jeden den. S pár trenéry jsme se bavili, že Klára pokud by taková statistika existovala, asi vytvořila nový rekord mistrovství v počtu nejrychlejších startovních reakcí :-D! Pro méně znalé. Pokud je startovní reakce pod 0.100s tak to znamená "ulitý" start a diskvalifikaci. Klára jak v rozběhu na 60m překážek, tak na 60m hladkých měla shodnou startovní reakci 0.109s :-D :-D!!! Neskutečně jí ty starty v obou případech vyšly. Na 60m to pro ní znamenalo vyrovnaný halový osobáček 7.95s a celkové výborné 11. místo v ČR. Na překážkách to bylo ještě zajímavější :-)... V rozběhu si Klára vylepšila osobáček na 8.77s a v následném finále ještě na lepších 8.76s!!! A z toho vynikající 5. místo v celé ČR!

 

Kovář Dan (trenér Duda)
Další příběh máme u Danka Kováře, který týden před M ČR onemocněl. Najednou jako jeden z favoritů na medaili nemusel vůbec startovat! Vyléčit se sice podařilo, ale co se týče tréninků, tak jistě tušíte, že tam v podstatě nic neproběhlo :-(... Danek startoval na 60m a 200m. V rozběhu na 60m si zaběhl svůj nový osobní rekord 7.12 a celkově skončil na vynikajícím 10. místě v republice (v klubovém rekordu)! To, ale nebylo vše. V neděli Danek běžel 200m a v rozběhu si zajistil famózním výkonem (poprvé v historii běžel pod 22s - 21.99) účast ve finále M ČR. Tento čas je zároveň novým klubovým rekordem! Tam i přes svalové zranění doběhl do cíle na fantastickém 2. místě v čase 22.00. 2. místo v ČR JE FANTAZIE!!!

 

Krupicová Lucie (trenér Buzek)
Lucka startovala na halovém M ČR v trojskoku. A je nutno říci, že to byl neskutečný boj a nervy! Od druhých pokusů se Lucka držela těsně pod stupni vítězů na 4. místě. V předposlední sérií pokusů měla dokonce neplatný pokus a tak se už zdálo, že si Lucka odveze pomyslnou bramboru. Lucka to, ale nevzdala!!! Posledním pokusem skočila svůj nový osobáček 12.16m a získala stříbro!!! Tento výkon je zároveň novým klubovým rekordem! Mega úspěch byl na světě - moc gratulujeme!

 

Vantuchová Sabina (trenér Duda)
Sabča v týdnu pro přípravu na M ČR zvolila lyže ;-) namísto atletického tréninku. I s ohledem na tento typ "přípravy" to asi nedopadlo úplně podle představ, ale na druhou stranu čas nebyl vůbec špatný a ani moc daleko od osobáčku :-)! Sabča skončila na pěkném 22. místě v ČR.

 

Zajíček Adam (trenér Ketner)
Adamovou předností je přeci jen chůze a své mistrovství republiky v chůzi již absolvoval. Také mu to tam zacinkalo. Na tomto mistrovství Adam běžel 3 000m a 1 500m. Lépe skončil na 3 000m, kde dosáhl na výborné 6. místo, na druhou stranu i když na 1 500m doběhl "až" na místě devátem, bylo to v novém velkém osobáčku. Výborná umístění tohoto našeho chodce/běžce na delších tratích.

 

Štafety 4x200m (trenéři Fiala, Válka)
Štafety náš klub postavil. Všechny dorostenecké. Štafety běžely ve složení:
- A - Dokulilová A., Toová K., Fialová D., Schneeberger M.
- B - Fistrová A., Matějková V., Zdražilová D., Krchová A.

 

Děvčata ve štafetě A patřily ač jsou to dívky ročníků 3x2004 a 1x2005 (asi nejmladší štafeta v celém startovním poli) k velkým favoritkám na medailové umístění! Není to vůbec nadnesená informace, protože porubské dívčí A štafety v různých složeních v posledních letech ani jednou nechyběly na stupních vítězů. Od Moravy po republiku. Jak v hale, tak při venkovním M ČR či MMaS! Letos se ovšem střetly se soupeřem, o kterém věděly, že bude hodně silný!! Jablonec je z minulého roku držitelem dorosteneckého českého rekordu na 4x200m, my jsme jím tento rekord "vzali" v žákovské kategorii minulý rok :-)! Takže dvě MEGA štafety na startu. Štafety se dost mění, ale v tomto případě v obou štafetách byly 3 ze 4 držitelek výše zmíněných českých rekordů. Jablonec tedy s 3 dívkami ročníku 2003 a jednou 2004 naopak patřil k těm "nejstarším" ve startovním poli! Očekával se velký souboj a k tomu také došlo... Rozhodlo se nakonec až v posledních metrech před cílem. Porubské děvčata o 0,17setin sekundy později doběhly a braly nakonec úžasné stříbrné medaile! Proč úžasné se dozvíte za chvíli... A ještě jedna zpráva je velice příjemná. Tyto dívky jsou i příští rok dorostenkami... a víte co? Český rekord právě této jablonecké štafety je jen 1,43s za včerejším výkonem našich děvčat. A tak se zde nabízí otázka - Co bude za rok když děvčata vydrží a vše se sejde :-)??? Už teď z toho byl klubový rekord!

Děvčata ve štafetě B předvedla neskutečně bojovný výkon, a kdyby jste byli na místě, sami by jste žasli co vše se dělo v běhu číslo 2!! S tím souvisí informace i o výše uvedené stříbrné medaili... V běhu číslo 2 se totiž děly neskutečné věci, které se občas dějí, ale v takovém množství snad nikdy... na druhé předávce tam popadalo asi 5-6 děvčat (jak předávajících, tak přebírajících) byl to docela masakr..., ale klobouk dolů, před tím jak se na tomto úseku zachovala Denča Zdražilová, která po převzetí kolíku měla před sebou na zemi již hromadu těl... reakcí nebylo možné se tomuto střetu vyhnout. Spadla, ale ve vteřině vstala a s kolíkem v ruce pelášila sedřená celý okruh. Předala a děvčata doběhly ve výsledku na skvělém 11. místě. Nebýt té hromadné kolize, kde skončily všechny štafety... daného běhu, bojovaly by děvčata o fantastické cca 5-6místo - na B štafetu vyjímečný počin!

VŠEM CO O TOMTO VÍKENDU BOJOVALI NA MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY GRATULUJEME K ÚČASTI NA NEJPRESTIŽNĚJŠÍ AKCI TOHOTO TYPU. ZÁROVEŇ DĚKUJEME ZA VYNIKAJÍCÍ A PŘÍKLADNOU REPREZENTACI ŠKOLY! DRŽÍME PALCE DO VENKOVNÍ SEZONY NA DRÁZE!

Zřizovatel

Za podpory

Partneři školy